Historie knihovny

Obecní knihovna v Březové

Na jaře roku 1919 se mládež v naší obci dohodla na založení odboru Národní jednoty s cílem pozvednout kulturní úroveň dosud zaostalé, nepokrokové obce a zřídit knihovnu. 18. května 1919 proběhla ustavující schůze, kde byli zapsáni členové jednoty a zvoleni první funkcionáři.

Aby mohly být zakoupeny knihy, uspořádala Národní jednota dvě taneční zábavy a výtěžek z nich byl věnován na nákup knih.

Knihovna byla umístěna ve škole. V neděli a o svátcích byla dána k dispozici jako čítárna jedna z učeben. Do této doby knihy zájemcům půjčoval ze své soukromé knihovny pan Kotek, člověk v té době velmi vzdělaný a pokrokový. Po jeho smrti rodina věnovala knihy místní knihovně. Tímto byla založena tradice zdejší knihovny.

Dnes je knihovna umístěna v budově obecního úřadu. V roce 2005 prošla rekonstrukcí a těší se neustálému zájmu čtenářů z řad dětí i dospělých. Za zmínku stojí také fakt, že je v naší knihovně uložena kniha s datem vydání roku 1891, opatřena razítkem Národní jednoty, která dokládá historii trvání místní knihovny.

Jako jedna z mála okolních knihoven má Obecní knihovna v Březové vybudován bezbariérový vstup.